
Pracovní právo již v minulém roce prošlo rozsáhlými změnami v podobě tzv. „Transpoziční novely“, která mimo jiné zavedla nový mechanismus valorizace minimální mzdy. Ta je od Nového roku nově stanovována také v součinnosti s Radou hospodářské a sociální dohody. Zároveň se zavedením tohoto mechanismu byl k 1. 1. 2025 zrušen institut zaručené mzdy, která zvyšovala minimální mzdu v závislosti na složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce.
Očekáváno bylo v minulém roce také přijetí tzv. „Flexi-novely“ zákoníku práce. Ta byla nakonec Poslaneckou sněmovnou schválena až 7. 3. 2025 (konkrétně ji schválilo 153 ze 170 přítomných poslanců) a nyní tak čeká ještě na schválení Senátem a na případný podpis prezidenta republiky. Předpokládá se, že novela bude do léta schválena a nabude tak účinnosti pravděpodobně k 1. 7. 2025. Co tato novela přinese? Jakých nejzajímavějších změn se, nejspíš již o prázdninách, české pracovní právo dočká?
Již samotná přezdívka „Flexi-novela“ naznačuje, že jde o novelu, která má přinést do pracovního práva větší flexibilitu, a to zejména v rámci snazšího přijímání a propouštění zaměstnanců. Jednou z nejdiskutovanějších změn tak bylo zavedení možnosti zaměstnavatele dát zaměstnanci výpověď bez udání důvodu či z jakéhokoliv důvodu. Tato změna nakonec přes Poslaneckou sněmovnu neprošla a zaměstnavatel tak bude nadále omezen pouhými osmi výpovědními důvody. Došlo sice k částečnému sloučení některých výpovědních důvodů, nicméně jejich obsah i počet zůstává stejný.
Přesto se ovšem výpověď jisté změny dočká, a to v rámci výpovědní doby, která sice stále činí nejméně dva* měsíce, nezačne ovšem běžet až prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena zaměstnavateli jako doposud, ale nově začne výpovědní doba běžet již samotným dnem doručení výpovědi zaměstnavateli a skončí dnem, který se číselně s tímto dnem shoduje (není-li takový den, připadne konec výpovědní doby na poslední den v měsíci). Zatím tedy funguje výpovědní doba tak, že pokud byla Vaše výpověď zaměstnavateli doručena 7. 4. 2025, skončí Váš pracovní poměr 30. 6. 2025. Za účinnosti Flexi-novely však pokud bude Vaše výpověď zaměstnavateli doručena 7. 7. 2025, skončí Váš pracovní poměr již 7. 9. 2025. Zda je toto řešení prospěšné či naopak pro zaměstnance i zaměstnavatel méně přehledné již záleží na názoru každého z nás. K výpovědi ještě jedna dobrá zpráva pro zaměstnavatele. V případě, že bude zaměstnavatel nucen dát zaměstnanci výpověď proto, že přestal být zdravotně způsobilý k jím vykonávané práci, bude dosavadní nárok zaměstnance na odstupné nahrazen nárokem na jednorázovou náhradu. Na první pohled se to může jevit jako zanedbatelná změna, ovšem v praxi představuje pro zaměstnavatele značnou finanční úlevu, neboť jednorázová náhrada bude, na rozdíl od stávajícího odstupného, zaměstnavateli proplácena pojišťovnou. Pro zaměstnance se však nic nemění, neboť částka, na kterou mu vznikne nárok zůstává ve výši dvanáctinásobku jeho průměrného měsíčního výdělku.
(*V případě výpovědi dané zaměstnavatelem z nikoliv zdravotních důvodů na straně zaměstnance bude nově nejnižší hranice výpovědní doby činit pouze jeden měsíc.)
Další z významných chystaných změn je také prodloužení maximální možné zkušební doby, a to ze stávajících tří měsíců až na čtyři měsíce, a u vedoucích zaměstnanců ze stávajících šesti měsíců až na osm měsíců. Při sjednání kratší zkušební doby bude moci být nově tato doba i za jejího trvání smluvně prodloužena až na výše uvedený maximální celkový rozsah. Zároveň se také bude nově zkušební doba ze zákona prodlužovat o pracovní dny v nichž zaměstnanec neodpracoval celou směnu z důvodu překážky práci, čerpání dovolené, nebo neomluveného zameškání práce.
Možná již o těchto letních prázdninách budou moci jít na brigádu také čtrnáctiletí. Výkon jejich práce bude ovšem velmi omezen četnými podmínkami, například maximálně sedmihodinovou pracovní směnou, druhem prací, které mohou vykonávat, denní dobou, ve které mohou práci vykonávat a hlavně obdobím, ve kterém mohou práci vykonávat, neboť tito zaměstnanci mezi čtrnáctým a patnáctým rokem budou moci pracovat pouze v době letních prázdnin.
Flexi-novela tedy přináší změny, které by měly alespoň částečně přinést větší volnost do pracovního práva a připravit půdu pro politiku tzv. Flexicurity. Tento Dánský model trhu práce s rozsáhlou volností pracovního poměru, vysokou podporou v nezaměstnanosti a aktivní rekvalifikací je pro českého zákonodárce velkou inspirací, a i z těchto nových změn je zřejmé, že tendence českého pracovního práva se ubírají, a v následujících letech či desetiletích budou ubírat, právě tímto směrem.