Od 1. 5. 2025 došlo k rozšíření okruhu plátců koncesionářských poplatků, tedy pravidelných měsíčních poplatků, které se platí České televizi a Českému rozhlasu. Nově musí tyto poplatky platit každá domácnost, která má přístup k zařízení, které je způsobilé k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového nebo televizního vysílání bez ohledu na způsob přijmu, tedy ne již pouze skrze televizní či rozhlasový přijímač, ale také pomocí internetu, tedy skrze mobilní telefon, tablet, počítač apod. Zároveň musí poplatky platit každý zaměstnavatel, který má více než 24 zaměstnanců, a to v různé výši závislé na počtu zaměstnanců. Důležité je upozornit, že tato povinnost nezbavuje zaměstnavatele povinnosti platit tyto poplatky jakožto fyzická osoba!
Kdo tedy stále nemusí poplatky České televizi a českému rozhlasu platit? Především fyzická osoba, která ve své domácnosti opravdu nemá přístup k internetu a má např. pouze tlačítkový telefon. Pokud jste takovou osobou a přišla Vám výzva odběrateli elektřiny k přihlášení se k placení televizního poplatku neváhejte se ozvat! Stačí vyplnit čestné prohlášení, že nedisponujete žádným přístrojem, který je způsobilý přijímat rozhlasové či televizní vysílání ani prostřednictvím internetu a zaslat jej do 30 dnů od doručení výzvy Českému rozhlasu a České televizi, a to poštou nebo emailem. Vzor takového prohlášení mají ČT i ČRo na svých internetových stránkách. Dále nemusí koncesionářské poplatky platit zaměstnavatelé mající méně než 25 zaměstnanců. Postup s čestným prohlášením je pro ně obdobný.
Kromě rozšíření okruhu plátců poplatků došlo také ke zvýšení poplatků, a to pro Českou televizi o 15 Kč a pro Český rozhlas o 10 Kč. Nyní tedy činí poplatek České televizi 150 Kč měsíčně a poplatek Českému rozhlasu 55 Kč měsíčně.
K čemu jsou vůbec koncesionářské poplatky dobré a proč musím platit další poplatky „státní televizi“, když už státu platím daně? Nejprve nutno zmínit, že Česká televize a Český rozhlas jsou nezávislými veřejnoprávními subjekty. Jejich nezávislost spočívá především v nezávislosti na státním rozpočtu. Koncesionářské poplatky a vlastní podnikatelská činnost jsou tak ze zákona jedinými zdroji, ze kterých ČT a ČRo mohou svoji činnost financovat. Oba tyto subjekty mají ze zákona povinnost mj. poskytovat objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů, přispívat k mediální gramotnosti, přispívat k právnímu vědomí obyvatel České republiky a mnoho dalších. Nejúčelnějším prostředkem, jak zajistit, že tato média zůstanou objektivními, je jejich financování přímo z peněz občanů, tedy prostřednictvím koncesionářských poplatků. Alternativou, po které volají odpůrci těchto poplatků je financování ČT a ČRo přímo ze státního rozpočtu. Ten je sice také tvořen penězi ze strany lidu, ovšem o nakládání s ním rozhoduje Vláda. Tato média by tak již nadále nebyla nezávislými a mohlo by se stát, že pokud by Česká televize a Český rozhlas nevykonávaly takovou činnost, jakou by si představovali členové Vlády, uvolnilo by se pro financování těchto dříve nezávislých médií méně peněz a mohlo by tak docházet k nepřímé negativní kontrole mediálního obsahu vysílaného Českou televizí a Českým rozhlasem.
Pokud tedy nyní nově spadáte do okruhu koncesionářských poplatníků, můžete mít alespoň dobrý pocit z toho, že přispíváte k nezávislosti veřejnoprávních médií.